Part Number: SN75LVDS82
Other Parts Discussed in Thread: SN75LVDS83
Can SN75LVDS82 works with i.mx8mplus's LVDS output?
I was told the i.mx8mplus's LVDS1.8 output is 1.8V but SN75LVDS82's operation voltage is 3.3VDS.
This thread has been locked.
Part Number: SN75LVDS82
Hi George,
According to the Recommended Operating Conditions of the datasheet, the SN75LVDS82 requires a differential input voltage between 0.1V and 0.6V. The 1.8V coming from the i.mx8mplus does not follow the specifications, which is most likely leading to the white dots you are seeing.
Best,
Nikolas
"LVDS1.8" means that the pins are supplied by 1.8 V; the actual output voltages still are LVDS, i.e., generate ±350 mV over the 100 Ω termination.
Please show the schematic, and checke the LVDS waveforms with an oscilloscope.
Hi George,
Best,
Nikolas
1.
2. imx8mplus's spec shows it takes 1.8VDS input only:
3. output from imx8mplus's LVDS
Regards,
George
The VIT+ and VIT− limits are the switching thresholds; these values specify that the differential input voltage must be at least 100 mV or −100 mV for the input to switch high or low.
The allowed range of differential input voltages is specified as |VID| in the recommended operating conditions; it allows up to ±600 mV. (All LVDS drivers output a nominal ±350 mV.)
Hello George,
So it's not the video decoder problem!
Have you probed the power rails to double check that the power supplies are functioning correctly?
Hello George,
Okay. Please let me know when you have any updates.
With that being said, though, are you not able to directly probe the power rails?
Could you please provide the schematic for the SN75LVDS82?
Hi Jack,
Hi Nikolas,
xine player is the AP to play video for Linux system.
Regards,
George
If this is in fact accurate, then I'd like to revisit these images from earlier in the thread:
In addition, is there a specific reason why there are 0 Ohm resistors on some of the output pins and not all?
Hi Nikolas,
Because the previous generation used AMD LX800 (EOL soon), diagram as below, the panel was RGB 565, so that the LSB R0, R1, R2, G0, G1, B0, B1, B2 are all unconnected (which works fine for 16 years). The panel now used is RGB 666, so that R2 and B2 are connected using 0 ohm resistors.
What datatype is the i.mx8plus outputting (i.e. RGB666, RGB888, etc.)?
The panel is expecting RGB666, correct? Looking at the schematic labelled "rec-7562_v10" in this thread, it looks like the panel has two inputs (R2 and B2) are grounded via two 0-Ohm resistors. Can you confirm if R41 and R42 are populated or depopulated?
Because the previous generation used AMD LX800 (EOL soon), diagram as below, the panel was RGB 565, so that the LSB R0, R1, R2, G0, G1, B0, B1, B2 are all unconnected (which works fine for 16 years). The panel now used is RGB 666, so that R2 and B2 are connected (0 ohm resistors R43 and R44 are populated, R41 and R42 are unpopulated)
Thank you for the additional update. Two follow-up questions:
1. DCLK is 25.77MHz from SN75LVDS82 pin 26
2. We managed to solve this problem by setting the output clock from i.mx8mplus to 25MHz.
We didn't notice that before although we set it up as 25MHz but it automatically changed to 75MHz after booting. So that we changed the timing of the driver to fix at 25MHz.