DS90UB948-Q1: LINK issues
Part Number: DS90UB948-Q1
Tool/software:
Hello team,
Pls help analyze it, thanks!
BR,
Daniel
  • Hi Daniel,
    Also, what pixel clock rate is used? Note that clock rates supported will vary in single or dual-link modes: "The device supports OpenLDI clocks in the range of 25 MHz to 96 MHz over one lane, or 50 MHz to 170 MHz over two lanes."
    Best regards,
    Ikram
  • Hello Ikram,
    We test register 0x5A of 947, and the read data is 0x1d. According to the DS description, it is Single Link, DES LOCK is high, and the clock rate is approximately 68MHz. Display resolution: 1920*1080@60Hz. The register configuration is:
    board.WriteI2C(UB947,0x5B,0x03)
    board.WriteI2C(UB947,0x40,0x10)
    board.WriteI2C(UB947,0x41,0x49)
    board.WriteI2C(UB947,0x42,0x16)
    board.WriteI2C(UB947,0x41,0x47)
    board.WriteI2C(UB947,0x42,0x20)
    board.WriteI2C(UB947,0x42,0xA0)
    board.WriteI2C(UB947,0x42,0x00)
    board.WriteI2C(UB947,0x03,0xDA)
    board.WriteI2C(UB947,0x17,0x9E)
    board.WriteI2C(UB947,0xC6,0x21)
    Mode_SEL configuration
    OLDI_DUAL: Dual-pixel OpenLDI interface.
    REPEATER:  repeater mode
    MAPSELSPWG bit mapping
    COAX: Enable FPD-Link III for twisted pair cabling
     BR,
    Daniel
  • Hi Daniel,
    Also, please check the mode straps for both SER and DES.
    Best regards,
    Ikram
  • Hello Haque,
    Pls. see the attachment.
    import time
    # System dependant variables - adjust according to system
    UB947 = 0x18        # 947 I2C Address
    UB948 = 0x68        # Remote 948 Address
    def pollstate():
        count = 0
        board.WriteI2C(UB947, 0x23, 0x80)
        board.WriteI2C(UB947, 0x24, 0x80)
        mask = int('11111', 2)
        state = board.ReadI2C(UB947, 0x24, 1)
        while (state & mask) != 27:  # 27 = 5'b11011
            time.sleep(0.01)  # 10ms delay
            count = count + 1
            if count == 10:
                print
                "Error: Serializer is not in Normal state"
                return (1)
        board.WriteI2C(UB947, 0x23, 0x0)
        board.WriteI2C(UB947, 0x24, 0x0)
    board.WriteI2C(UB948,0x4A,0x01) # Disable OLDI outputs on 948 to prevent screen glitches from appearing during the init process
    ##### Init A Sequence
    board.WriteI2C(UB947,0x5B,0x03) # Force dual FPD-Link, disable reset on PLL frequency change
    board.WriteI2C(UB947,0x16,0x02) # Adjust BCC watchdog timer to minimum
    board.WriteI2C(UB947,0x04,0x90) # Prevent AVMUTE for non-HDCP systems
    state_error = pollstate()  # Poll 947 state machine
    if state_error == 1:
        print "Serializer not in normal state"
    time.sleep(0.01)
    board.WriteI2C(UB948,0x01,0x01) # Digital reset to restart AEQ
    time.sleep(0.1) # Allow time for 948 to relock
    board.WriteI2C(UB948,0x4A,0x00) # Enable OLDI outputs on 948
    #User defined programming sequence
    board.WriteI2C(UB947, 0x4F, 0x80)
    board.WriteI2C(UB948, 0x26, 0x16)
    board.WriteI2C(UB948, 0x27, 0x16)
    #PATGEN programming
    board.WriteI2C(UB947,0x64, 0x10) //disabled patttern
    board.WriteI2C(UB947,0x66, 0x04)
    board.WriteI2C(UB947,0x67, 0xbc)
    board.WriteI2C(UB947,0x66, 0x05)
    board.WriteI2C(UB947,0x67, 0xa7)
    board.WriteI2C(UB947,0x66, 0x06)
    board.WriteI2C(UB947,0x67, 0x45)
    board.WriteI2C(UB947,0x66, 0x07)
    board.WriteI2C(UB947,0x67, 0x80)
    board.WriteI2C(UB947,0x66, 0x08)
    board.WriteI2C(UB947,0x67, 0x87)
    board.WriteI2C(UB947,0x66, 0x09)
    board.WriteI2C(UB947,0x67, 0x43)
    board.WriteI2C(UB947,0x66, 0x0a)
    board.WriteI2C(UB947,0x67, 0x14)
    board.WriteI2C(UB947,0x66, 0x0b)
    board.WriteI2C(UB947,0x67, 0x02)
    board.WriteI2C(UB947,0x66, 0x0c)
    board.WriteI2C(UB947,0x66, 0x0d)
    board.WriteI2C(UB947,0x67, 0x08)
    board.WriteI2C(UB947,0x66, 0x1a)
    board.WriteI2C(UB947,0x67, 0x09) //M=9
    board.WriteI2C(UB947,0x66, 0x03)
    board.WriteI2C(UB947,0x67, 0x35) //N=53
    board.WriteI2C(UB947,0x65, 0x04) //internal clk and timing
    board.WriteI2C(UB947,0x64, 0x41)
    Refer to the setting of 947 internal pattern in 947_Init.py, it cannot enter dual-link mode.
    Thanks
  • Hi Daniel, please give me 1-2 days to check this and get back to you.
    Also, after you run the script, is there LOCK and clock output detected from the 948? The 948 should have LOCK with PATGEN enabled, in both single and dual link modes. You can check the LOCK output on DES 948 pin.