This thread has been locked.
If you have a related question, please click the "Ask a related question" button in the top right corner. The newly created question will be automatically linked to this question.
50mA > 4ohm
100mA >2ohm
Vin=3.3V, Iin=250mA,Pin=0.825W
LED Vf=5.9V ,If=100mA,Pout=0.59W
η=0.59/0.825 = 71%
Why is efficiency so low?
Hello Allan,
It can depends a lot on the external components as well. Could you provide a BOM? Is R42 in the schematic the right value? It doesn't look right for 100mA.
Regards,
Clint
I understand. Do you have a datasheet for the inductor you are using? If it has a high ESR it could affect the efficiency significantly.
Regards,
Clint